Jdi na obsah Jdi na menu
 


LED Technologie

LED technologie v LCD obrazovkách

I když s prvním LED LCD televizorem přišla jako s pomyslnou vlaštovkou v roce 2004 firma Sony s modelem Quallia 005, název LED TV jako takový si první přisvojil Samsung. Odborníci však proti tomuto označení zarputile brojí a argumentují, že displej není z LED složen ze 100 %, ale jen prosvětluje obrazové body, které se skládají z tekutých krystalů. Proto si prý označení LED TV nezaslouží. Přesto se u veřejnosti úspěšně ujalo. Jak je to tedy s LED technologií v této souvislosti doopravdy?

llllllllllllllllllllllllllllllllll.jpg


LED podsvícení

Elementárním zdrojem světla u tohoto typu LCD je LED podsvícení, kdy LED nastupuje jako náhrada za katodové zářivky, které se používají u běžných LCD. Použití drobnějších součástek mimo jiné umožňuje vytvořit extrémně úzké panely, mnohem tenčí, než vídáme u klasických LCD nebo plazmových televizí. To samozřejmě není jediná výhoda využití LED technologie.
Varianty podsvícení

Tzv. LED bílé podsvícení neboli technologie Edge-LED podsvícení pracuje na následujícím principu: bílé LED jsou umístěny pouze v rámu monitoru a světlo se rovnoměrně rozptyluje za LCD panelem pomocí sítě speciálního světlovodivého materiálu. Tento princip byl poprvé použit v roce 2008 u LCD Sony ZX1 Bravia.

Druhou variantou, která je nepoměrně efektivnější a kvalitnější, je LED RGB, při níž jsou LED maticově rozmístěny po celé ploše panelu, čímž je barevná škála posunuta až dvojnásobně. Tento princip byl poprvé použit u již zmíněné LCD Sony Quallia 005 v roce 2004.
Výhody LED technologie v LCD TV

Když pomineme ultratenkou estetickou stránku věci, zůstane ještě mnoho praktických výhod, které můžeme zvolna začít vypočítávat. Jednou z nich je povýšení obrazu na úroveň plazmových televizí při zachování kladných vlastností LCD. Kontrastní poměr je u LED TV vynikající. Díky zdokonalené technologii LED HDTV se mnohonásobně zlepšila i kvalita při sledování akčních a sportovních záběrů, což byla dosud jedna z největších slabin LCD. Nezanedbatelná je i o mnoho nižší spotřeba elektrické energie. Řádově je až o 40 % nižší než u klasických LCD HDTV stejných úhlopříček. Nastavení pro úsporu energie navíc pomáhá regulovat optimální úpravu podsvícení a kvality zobrazení. Barevné spektrum je o dvojnásobek větší a poskytuje věrnější odstíny, černá je hluboce černá a bílá je dokonalou bílou. Díky použití LED technologie slibují výrobci i delší životnost televize.
Nevýhody LED technologie

Když sečteme jedna a jedna, zůstane jedinou znatelnou nevýhodou LED LCD televizorů jejich cena, která je ovšem poplatná jejich vyšším výrobním nákladům.
Je technologie LED v LCD tv úspěšná?

Zájem o LED LCD televize hovoří za vše. Výzkum Display Search odhaduje, že v roce 2013 bude na celém světě prodáno 81 milionů LED LCD televizorů. Výrobců, kteří vyrazili s touto technologií na trh, přibývá. Kromě stálic, jako jsou Samsung, Sharp nebo LG, plánuje v letošním roce uvést do prodeje nový model i Panasonic, ačkoli se primárně zabývá rozvojem úspěšných energeticky úsporných panelů NeoPDP u plazmových televizí, s nimiž počítá jako se základem nových 3D TV. Nechme se tedy překvapit, co nejen letošní rok ve světě televizorů přinese.